co je důležité vědět
Oblečení
Oblečení musí být čisté a udržované! Žádné psí chlupy, tlapky a ani šmouhy od kečupu od právě snězené klobásky či od rozbité pudřenky. Dejte si proto pozor zvláště na bílé, nebo hodně světlé oblečení. Bílá k černému psovi sice vytvoří perfektní kontrast, ale snad si dokážete představit, jak po chvilce strávené na rozbláceném výstavišti může váš působivý kostýmek vypadat.....
Za druhé barva oblečení by měla tvořit vhodný kontrast ke psu. Tzn. - světlý pes - tmavé oblečení, tmavý pes - světlé. Nejčastěji se volí pastelové barvy jako je například červená, růžová, modrá, zelená....Berte prosím také ohledy k plemeni psa. Pastelové barvy se výborně hodí k společenským psíkům, k loveckým psům se zase volí spíše barvy přírodní - hnědá, béžová, zelená....vyvarujte se vzorkům, které by mohly zkreslit vašeho psa.
Za třetí neopomíjejte prostředí, kde se výstava koná a ani její společenský význam. Na světovou výstavu rozhodně nepatří šusťáky stejně jako společenské šaty na krajskou výstavu. V zásadě platí, že kostýmkem nic nezkazíte. :)
Předvedení psa ve skupině
Pokuď nemáte opravdu velmi velmi málopočetné plemeno, v kruhu se zajisté vždy setkáte s nějakou tou konkurencí, kterou, v lepším případě, porazíte :) Posouzení psů ve skupině je tedy poměrně zásadní věc :) Asi začnu rovnou tím, na co v junior handlingu kladou rozhodčí hlavní důraz a na co si tedy dávat pozor. Rada první: vždy udržujte přiměřený rozestup mezi psy. Nevybočujte z řady. Pokud máte psa, který je rychlejší než pes před vámi, využívejte maximum prostoru abyste mohli svého psa dobře předvést. Pokuď už moc místa nezbývá, zbývají vám dvě možnosti. Buď můžete handlera před vámi předběhnout, nebo počkat, až se rozhodčí bude dívat jinam, zastavit a získat tím nějaký prostor. Ani jedno z posledních dvou jmenovaných řešení není zrovna ideální, ale svého psa musíte předvést v optimálním tempu, takže nic moc jiného nezbývá. Většinou ale rozhodčí dělí handlery na handlery s většími psy, na handlery s menšími psy a podle rychlosti, takže by neměl nastat problém. Rada druhá: dbejte na rozestupy i při výstavních postojích(také si dávejte pozor abyste nebyli příliš "nacpaní" na vašeho psa. Strhávali byste tím zbytečně pozornost na sebe. Dobrý handler musí být v kruhu téměř neviditelný) Problém nastává například za situace, kdy rozhodčí nejdřív nechá handlery nastoupit se psy do výstavních postojů a pak si je volá k individuálnímu posouzení(nebo lépe řečeno si je volá popořadě, takže nečekejte na žádné zvláštní vyzvání) a po skončení individuálního posouzení se nezařazují handleří zpět na své místo, ale nakonec řady. V tomto případě by se měli handleři posunout o jedno místo(aby se nakonec řada nepřemístila na úplně opačný konec kruhu :) Rada třetí: psi by měli být stavěni do postojů pokud možno stejnou stranou(obyčejně je to tak, že hlava psa je u handlerovo levé ruky - má to výhodu v tom, že v kruhu se běhá proti směru hodinových ručiček, takže handler může se psem kdykoliv vyběhnout aniž by se pes musel otáčet). Při posouzení ve dvou se na to až tak nehledí. Jestli například postavíte při tam a zpět ve dvou psy hlavami k sobě, nevadí.
Soulad a spolupráce mezi vámi a psem
musíte si neustále uvědomovat, že se psem tvoříte tým(!), přičemž váš pes je ten důležitější z dvojice. Podle toho se musíte chovat. Váš pes musí vyniknout, vyhněte se jakémukoliv strhávání pozornosti na sebe. Se psem musíte tvořit harmonický obrázek. Nikdy psa v kruhu fyzicky netrestejte! Ideální je na psa po celou dobu posuzování tiše mluvit a využívat správný tón hlasu. Při dlouhém čekání na posouzení se snažte udržet psíkovu pozornost jak to jen jde(vyhněte se podávání pamlsků, nebo hračkám....rozhodčí to neradi vidí....). Psa chvalte, pohlaďte ho.....mějte na paměti, že stání je pro psa nejnepřirozenější způsob "pohybu". V přírodě pes častěji sedí, nebo leží než stojí na místě. Zvlášť ve velkých vedrech není pro psa stát třeba i půlhodinu v postoji, než přijdete na řadu, nic příjemného. V extrémních případech je lepší nechat psa sednout. Bohužel existují i rozhodčí, které vám to vytknou jako vadu, většinou však mají pochopení. Přece psa nebudete trápit. Pro psa by mělo být předvádění zábava, jedna špatná zkušenost a už se vám nikdy nebude muset chtít předvádět. Mějte to na paměti. Pak tu je případ, kdy handler psa přímo škrtí na vodítku.....to nikdy....Vodítko je při předvádění jedním z vašich hlavních komunikačních prostředků se psem. Používejte ho s citem! Musíte vycítit, kdy je potřeba s vodítkem trochu "škubnout", kdy je potřeba vodítko napnout víc, kdy míň, jak na co bude reagovat ten váš konkrétní pes....Dále se vyhněte zvedání psa pouze za ocas a vodítko, popřípadě krk. To je opravdu ta největší odpornost, když vystavovatel chňapne psa za ocas a pod krkem a šoupne ho na stůl. Chtěla bych vystavovatele, kteří to praktikují, vidět na místě jejich psa. Případ sám pro sebe jsou výměny psů. Hodnotí se jak handler dokáže navázat se psem kontakt. Je to asi to nejtěžší na junior handlingu. Během minuty se musíte se psem dostatečně spřátelit, dostatečně ho poznat, dostatečně na to, abyste ho zvládli dobře předvést. Tady je hodně důležité, jak už jsem psala nahoře, na psa mluvit. Věnovat se mu. Kromě toho, že občas po očku mrknete po rozhodčím musí vaše soustředěnost být upřená jenom na psa. 100% se soustřeďte. Když si psy měníte, nezapomeňte se v rychlosti handlera, od kterého ho máte, zeptat, jak se pes jmenuje a na jaké slyší povely. Co říci závěrem? Na toto téma by se daly psát romány a stejně by nikdy nebylo řečeno dostatek.....každý pes je osobnost, chovejte se k němu tak, važte si ho a určitě nikdy nic nezkazíte.
FIGURY
Přímo tam a zpět
Toto cvičení umožňuje rozhodčímu posoudit pohybu psa zepředu i zezadu.Při jeho provádění je třeba zvláště dbát na to, aby se pes směrem od rozhodčího pohyboval ve zcela přímé linii a potom bez zastavení po obratu vlevo(výstavní obrat) nebo vpravo (obrat dovnitř) byl veden po téže linii zpět k rozhodčímu , aniž ten musí jakkoliv měnit svě stanoviště.Pokud se tam a zpět mají zároveň pohybovat dva psi,musí oba vystavovatelé dbát na to ,aby psi běželi přímo vedle sebe v zorném poli rozhodčí a aby cesta od rozhočího i zpátky k němu byla zahájena oběma současně.V tomto případě by se nemělo negativně posuzovat před zahájením zpátečním cesty pozastavení toho psa ,který pod vlivem okolností běžel rychleji,neboť samozřejmě i v tomto případě je každý ze psů předváděn v tempu ,které je pro něj nejpříznivější.
TROJÚHELNÍK
Při pohybu v trojúhelníku může rozhodčí postupně posoudit pohyb psa zezadu, ze strany a zepředu.Mladý vystavovatel musí zvolit tvar svěho trojúhelníku tak,aby umožnil rozhodčímu bez námahy důkladně prozkoumat tři pohledy na psa. To znamená , že všechny tři strany trojúhelníku mají být přibližně stejné dlouhé a k rozhodčímu přivrácená strany probíhá kolmo k jeho zorné čáře.
T
,,T" umožňuje důkladné posouzení pohybu zezadu,zepředu a z obou stran.Stejně jako u trojúhelníku, i u ,,téčka" musí mladý vystavovatel zvláště dávat pozor na to ,aby žádná z linií nebyla příliš krátká a aby linie protilehlá k rozhodčímu probíhala kolmo k jeho zorné čáře.Zvláštní pozornost je třeba věnovat správnému provedení každého obratu, aby vystavovatel rozhodčímu nikdy nezakryl výhled na jeho psa.
L
,,ELKO" má při posuzování psa v kruhu stejný smysl jako ,,téčko":můžeme mu dát přednost,jestliže je kruh mimořádně dlouhý a úzký.
KRUH SE ZMĚNOU STANOVIŠTĚ ROZHODČÍHO
Figura kruh je od rozhodčího většinou požadován při srovnávacím posuzování pohybu několika psů.Obvykle přitom rozhodčí stojí a zkoumá pohyb psů z bočního pohledu.Pokud však rozhodčí zaujme stanoviště mimo kruh ,zatímco jsou psi předváděni uvnitř kruhu ,pak musí mladý vystavovatel kousek před rozhodčím přejít na druhou stranu psa a krátce za ním se zase otočit zpět, přičemž ani v tomto případě se nesmí vystavovatel dostat mezi rozhodčího a psa.